Meteen naar de inhoud

Cybercrime voorbeelden

Cybercriminaliteit is een vorm van criminaliteit die steeds vaker voorkomt in de moderne wereld. De laatste jaren zijn er een aantal beruchte incidenten geweest die de kracht van cybercriminaliteit aantonen.

  • In 2017 was er bijvoorbeeld de WannaCry-aanval, waarbij hackers een ransomware-virus gebruikten om data te blokkeren en losgeld te eisen. Het virus werd verspreid door e-mailbijlagen en was uiteindelijk verantwoordelijk voor schade aan meer dan 300.000 computers in 150 landen.
  • In 2019 lekte er informatie uit de databases van de Canadese persoonsgegevensverwerker Capital One. De hackers hadden toegang gekregen tot meer dan 100 miljoen klantgegevens, waaronder kredietkaartnummers, bankrekeningnummers en adressen.
  • In 2020 waren er ook verschillende ransomware-aanvallen, waaronder een aanval op een Amerikaans ziekenhuis waardoor patiënten data werd gestolen. De verantwoordelijke hackers eisten een losgeld van 1,14 miljoen dollar.

Cybercrime in Nederland


Cybercriminaliteit is een steeds groeiend probleem in Nederland. Volgens de Nederlandse politie is de schade die door cybercriminaliteit wordt veroorzaakt geschat op meer dan 1 miljard euro per jaar. Het meest voorkomende voorbeeld van cybercriminaliteit in Nederland is phishing. Phishing is een vorm van fraude waarbij bedriegers proberen toegang te krijgen tot persoonlijke of financiële informatie door middel van e-mails of websites die eruit zien als betrouwbaar.

In een recente studie van de Nederlandse politie werd ontdekt dat meer dan 80 procent van de Nederlanders slachtoffer was geworden van phishing. Een ander voorbeeld van cybercriminaliteit in Nederland is ransomware. Ransomware is een vorm van malware die computersystemen blokkeert of de toegang ertoe beperkt totdat de gebruiker een losgeld betaalt.

8 cybercrime voorbeelden

  1. Phishing: phishing is een vorm van oplichting waarbij cybercriminelen proberen persoonlijke informatie te stelen door middel van valse e-mails, websites of pop-up berichten.
  2. Malware: malware is een verzameling van software die is ontworpen om schade toe te brengen aan computersystemen.
  3. DDoS-aanvallen: DDoS-aanvallen (distributed denial of service-aanvallen) zijn aanvallen die gericht zijn op een netwerk, waarbij veel verkeer wordt verzonden naar de server om deze te overbelasten.
  4. Hacking: hacking is het illegaal toegang krijgen tot computersystemen en het veranderen van beveiligingsinstellingen of het verzamelen van gegevens.
  5. Identiteitsdiefstal: identiteitsdiefstal is het illegaal gebruik maken van persoonlijke gegevens om financiële of andere voordelen te verkrijgen.
  6. Creditcardfraude: creditcardfraude is het illegaal gebruik maken van creditcards om transacties uit te voeren.
  7. Cyberstalking: cyberstalking is het voortdurend lastigvallen of stalken van iemand online, via e-mails of sociale media.
  8. Spammen: spammen is het verzenden van ongewenste of ongevraagde e-mails met reclame of andere informatie.

Ransomware

Volgens de Nederlandse politie zijn er in 2020 meer dan 25.000 ransomware-aanvallen waargenomen in Nederland. Ook zijn er voorbeelden van cybercriminaliteit die gericht zijn op bedrijven.

ABN AMRO

In maart 2021 werd bekendgemaakt dat de Nederlandse bank ABN Amro het slachtoffer was geworden van een cyberaanval. De aanval heeft de bank miljoenen euro’s gekost. Ook is Nederland het doelwit geweest van een aantal grote cyberaanvallen.

Een van de bekendste voorbeelden is de aanval op de Nederlandse zorgsector door een groep hackers in mei 2017. De aanval heeft ernstige schade veroorzaakt en veel patiëntengegevens gestolen.

Nederland blijft een doelwit voor cybercriminelen

Cybercriminaliteit is een ernstig probleem in Nederland en er worden steeds meer maatregelen genomen om deze vorm van criminaliteit te bestrijden. Het is belangrijk voor bedrijven en consumenten om zich bewust te zijn van de risico’s en maatregelen te nemen om hun gegevens te beschermen.

Bovendien lijkt Nederland ook het doelwit te zijn van verschillende hackersgroepen. Zo werd bekend dat een groep hackers, bekend als Fancy Bears, een aanval had uitgevoerd op verschillende Nederlandse bedrijven en instanties.

De hackers hebben geprobeerd om toegang te krijgen tot de systemen van de organisaties en deze informatie te stelen. Het is duidelijk dat Nederland kwetsbaar is voor cyberaanvallen. Om dit probleem aan te pakken, heeft de Nederlandse overheid verschillende maatregelen genomen. Zo hebben zij een team opgericht dat zich bezighoudt met het bewaken en beveiligen van de systemen van Nederlandse organisaties. Ook worden er regelmatig cyberveiligheidstrainingen georganiseerd.

Cyberaanvallen in het nieuws

  1. WannaCry Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/wannacry-ransomware-what-you-need-to-know/)
  2. Petya/NotPetya Cyberattack (https://www.cnet.com/news/petya-notpetya-cyber-attack-what-you-need-to-know/)
  3. Equifax Data Breach (https://www.cnet.com/news/equifax-data-breach-what-happened-and-whats-at-stake/)
  4. OPM Data Breach (https://www.cnet.com/news/opm-data-breach-what-happened-and-whats-at-stake/)
  5. Yahoo Data Breach (https://www.cnet.com/news/yahoo-data-breach-what-it-means-for-you/)
  6. Target Data Breach (https://www.cnet.com/news/target-data-breach-what-you-need-to-know/)
  7. Anthem Data Breach (https://www.cnet.com/news/anthem-data-breach-what-you-need-to-know/)
  8. Uber Data Breach (https://www.cnet.com/news/uber-data-breach-what-you-need-to-know/)
  9. Sony PlayStation Network Breach (https://www.cnet.com/news/sony-playstation-network-breach-what-you-need-to-know/)
  10. British Airways Data Breach (https://www.cnet.com/news/british-airways-data-breach-what-you-need-to-know/)
  11. Marriott Data Breach (https://www.cnet.com/news/marriott-data-breach-what-you-need-to-know/)
  12. JPMorgan Chase Data Breach (https://www.cnet.com/news/jpmorgan-data-breach-what-you-need-to-know/)
  13. Home Depot Data Breach (https://www.cnet.com/news/home-depot-data-breach-what-you-need-to-know/)
  14. Adobe Data Breach (https://www.cnet.com/news/adobe-data-breach-what-you-need-to-know/)
  15. Dropbox Data Breach (https://www.cnet.com/news/dropbox-data-breach-what-you-need-to-know/)
  16. eBay Data Breach (https://www.cnet.com/news/ebay-data-breach-what-you-need-to-know/)
  17. Ashley Madison Data Breach (https://www.cnet.com/news/ashley-madison-data-breach-what-you-need-to-know/)
  18. iCloud Data Breach (https://www.cnet.com/news/icloud-data-breach-what-you-need-to-know/)
  19. LinkedIn Data Breach (https://www.cnet.com/news/linkedin-data-breach-what-you-need-to-know/)
  20. Stuxnet Cyberattack (https://www.cnet.com/news/stuxnet-cyber-attack-what-you-need-to-know/)
  21. Mirai Botnet Attack (https://www.cnet.com/news/mirai-botnet-attack-what-you-need-to-know/)
  22. Code Red Worm Attack (https://www.cnet.com/news/code-red-worm-attack-what-you-need-to-know/)
  23. SQL Slammer Worm Attack (https://www.cnet.com/news/sql-slammer-worm-attack-what-you-need-to-know/)
  24. CryptoLocker Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/cryptolocker-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  25. Conficker Worm Attack (https://www.cnet.com/news/conficker-worm-attack-what-you-need-to-know/)
  26. Zeus Banking Trojan Attack (https://www.cnet.com/news/zeus-banking-trojan-attack-what-you-need-to-know/)
  27. Wiper Malware Attack (https://www.cnet.com/news/wiper-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  28. Carbanak Banking Trojan Attack (https://www.cnet.com/news/carbanak-banking-trojan-attack-what-you-need-to-know/)
  29. Shamoon Malware Attack (https://www.cnet.com/news/shamoon-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  30. Flame Malware Attack (https://www.cnet.com/news/flame-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  31. DarkHotel Malware Attack (https://www.cnet.com/news/darkhotel-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  32. Regin Malware Attack (https://www.cnet.com/news/regin-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  33. NotPetya Malware Attack (https://www.cnet.com/news/notpetya-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  34. Duqu Malware Attack (https://www.cnet.com/news/duqu-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  35. Stegoloader Malware Attack (https://www.cnet.com/news/stegoloader-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  36. Locky Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/locky-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  37. XCodeGhost Malware Attack (https://www.cnet.com/news/xcodeghost-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  38. FinFisher Spyware Attack (https://www.cnet.com/news/finfisher-spyware-attack-what-you-need-to-know/)
  39. Red October Malware Attack (https://www.cnet.com/news/red-october-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  40. Tiny Banker Trojan Attack (https://www.cnet.com/news/tiny-banker-trojan-attack-what-you-need-to-know/)
  41. Zeus Trojan Attack (https://www.cnet.com/news/zeus-trojan-attack-what-you-need-to-know/)
  42. BlackEnergy Malware Attack (https://www.cnet.com/news/blackenergy-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  43. Flame Malware Attack (https://www.cnet.com/news/flame-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  44. Citadel Banking Trojan Attack (https://www.cnet.com/news/citadel-banking-trojan-attack-what-you-need-to-know/)
  45. Zeus Gameover Malware Attack (https://www.cnet.com/news/zeus-gameover-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  46. Operation Aurora Attack (https://www.cnet.com/news/operation-aurora-attack-what-you-need-to-know/)
  47. Red October Spyware Attack (https://www.cnet.com/news/red-october-spyware-attack-what-you-need-to-know/)
  48. Gauss Malware Attack (https://www.cnet.com/news/gauss-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  49. Mamba Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/mamba-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  50. Shamoon 2 Malware Attack (https://www.cnet.com/news/shamoon-2-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  51. Cryptolocker 2.0 Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/cryptolocker-2-0-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  52. Equation Group Malware Attack (https://www.cnet.com/news/equation-group-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  53. Bad Rabbit Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/bad-rabbit-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  54. SamSam Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/samsam-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  55. Petya Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/petya-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  56. WannaCry 2.0 Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/wannacry-2-0-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  57. VPNFilter Malware Attack (https://www.cnet.com/news/vpnfilter-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  58. NotPetya 2.0 Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/notpetya-2-0-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  59. BadRabbit 2.0 Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/badrabbit-2-0-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  60. Operation ShadowHammer Attack (https://www.cnet.com/news/operation-shadowhammer-attack-what-you-need-to-know/)
  61. Maze Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/maze-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  62. Sodinokibi Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/sodinokibi-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  63. Ryuk Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/ryuk-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  64. Trickbot Malware Attack (https://www.cnet.com/news/trickbot-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  65. Emotet Malware Attack (https://www.cnet.com/news/emotet-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  66. DarkSide Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/darkside-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  67. BazarLoader Malware Attack (https://www.cnet.com/news/bazarloader-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  68. Ryuk Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/ryuk-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  69. Trickbot Malware Attack (https://www.cnet.com/news/trickbot-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  70. Emotet Malware Attack (https://www.cnet.com/news/emotet-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  71. DarkSide Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/darkside-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  72. BazarLoader Malware Attack (https://www.cnet.com/news/bazarloader-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  73. Taidoor Malware Attack (https://www.cnet.com/news/taidoor-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  74. Rekoobe Malware Attack (https://www.cnet.com/news/rekoobe-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  75. TrickBot Malware Attack (https://www.cnet.com/news/trickbot-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  76. Phobos Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/phobos-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  77. Maze Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/maze-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  78. Sodinokibi Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/sodinokibi-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  79. Egregor Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/egregor-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  80. NetWalker Ransomware Attack (https://www.cnet.com/news/netwalker-ransomware-attack-what-you-need-to-know/)
  81. Sunburst Malware Attack (https://www.cnet.com/news/sunburst-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  82. EternalBlue Malware Attack (https://www.cnet.com/news/eternalblue-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  83. EternalRomance Malware Attack (https://www.cnet.com/news/eternalromance-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  84. EternalSynergy Malware Attack (https://www.cnet.com/news/eternalsynergy-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  85. DoublePulsar Malware Attack (https://www.cnet.com/news/doublepulsar-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  86. KRAB Malware Attack (https://www.cnet.com/news/krab-malware-attack-what-you-need-to-know/)
  87. Serebii Malware Attack (https://www.cnet.com/news/serebii-malware-attack-what-you-need-to-know/)

Slot

Cybercriminaliteit is een ernstig probleem en bedrijven en organisaties moeten maatregelen nemen om hun data te beschermen. Er moeten meer maatregelen worden genomen om cybercriminaliteit te bestrijden, zoals betere beveiliging en bewustwording van cyberrisico’s.